H7 chwyt na gitarę

Podczas nauki chwytów możemy spotkać najróżniejsze możliwości chwycenia gryfu i tworzenia dźwięków. Niektóre są trudne, inne bardzo proste i dobre dla początkujących.

Dziś poznamy H7-dur – jest to jeden z prostszych chwytów, który używany jest dosyć często. Ma też bardzo ciekawą funkcję… Może w niektórych sytuacjach zastąpić uciążliwy, barowy H-dur i sprawić, że zagramy nasze ulubione piosenki o wiele prościej.

 

Jak zagrać H7-dur?

Akord H7-durH7 to chwyt na gitare, który wymaga użycia czterech palców, ale na szczęście bez barowego.

Zanim zaczniemy, zwróć uwagę na szóstą strunę E – widnieje przy niej krzyżyk, a więc oznacza to, że nie szarpiemy tej struny podczas grania chwytu. Musisz o tym pamiętać, bo dźwięk E, który wybrzmiewa z zagranej pustej szóstej struny zniszczyłby brzmienie H7.

Najłatwiej zaczać od chwycenia czwartej struny wskazującym palcem na pierwszym progu. Da nam to dźwięk D# (Dis). Wszystkie pozostałe struny będziemy dociskać na drugim progu.

Zacznijmy od góry, czyli od wciśnięcia piątej struny środkowym palcem na drugim progu. Daje nam to bazowy dźwięk H i właśnie od niego zaczynamy granie tego chwytu.

Kolejno zostaje nam wciśnięcie trzeciej struny na drugim progu, dzięki czemu tworzymy dźwięk A. Druga struna zostaje pusta z drugim dźwiękiem H. Na koniec dociskamy pierwszą strunę na drugim progu i wydobywamy dzięki temu dźwięk F# (Fis).

Tak powstaje nam ciąg dźwięków H – D# – A – H – F#. Gdybyśmy zagrali je na pianinie, otrzymamy tak samo dźwięk nazwany H7-dur.

 

Czy chwyt H7 można zagrać jeszcze jakoś inaczej?

W teorii mamy jeszcze wiele możliwości na zagranie chwytu gitarowego H7, tak samo jak innych chwytów. Ale czy jest nam to potrzebne?

W przypadku innych chwytów, często przydają się barowe wersje żeby stworzyć coś ciekawego lub mieć nowe możliwości gdy myślimy poważnie o gitarowym rozwoju. Jednak H7 niemalże zawsze grany jest przez wszystkich gitarzystów w najprostszy sposób.

Jednak dla zaspokojnenia Twojej ciekawości zobacz jak inaczej można chwycić H7 na gitarze:

Akord H7-dur Barowy 2 prógAkord H7-dur Barowy 7 próg


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *