F dur gitara

Chwyt gitarowy F-dur to jeden z podstawowych chwytów gitarowych dla początkujących, ale niestety sprawia też trochę problemów. A dlaczego? Bo to chwyt barowy.

Z tego powodu ludzie często go omijają zamiast nauczyć się go raz, a dobrze i dzięki temu mocno poprawić swoje umiejętności gitarowe.

Zarówno w poradniku, który widzisz obok jak i w artykule, który czytasz postaram się wyjaśnić Ci jak poprawnie zagrać F-dur na gitarze.

 

Jak zagrać F-dur?

Akord F-durWszystko zaczyna się od tego by znaleźć dźwięk F na gitarze. Gdzie go szukać? Powstaje, gdy wciśniemy szóstą strunę na pierwszym progu. Tam właśnie zaczyna się nasz F-dur, ale najpierw zacznijmy od tego co trzeba chwycić poza barowym, bo to ułatwi nam sprawę.

Jeśli znasz chwyt E-dur możesz po prostu przesunąć go o pół tonu w górę, czyli o jeden próg bliżej pudła rezonansowego.

Jeżeli chcesz nauczyć się go od zera, zacznij od wciśnięcia piątej struny na trzecim progu. Użyj do tego serdecznego palca. Otrzymasz dźwięk C.

Kolejno na czwartej strunie również wciskasz trzeci próg i otrzymujesz dźwięk F. Wciskamy tę strunę małym palcem.

Trzecia struna musi być dociśnięta na drugim progu środkowym palcem. Zabrzmi nam dzięki temu dźwięk A. Teraz przechodzimy do chwytu barowego.

Wskazującym palcem musimy docisnąć już tylko pierwszą, drugą i szóstą strunę, bo trzecia, czwarta i piąta są dociśnięte bliżej pudła rezonansowego. Wystarczy, że okolicą pierwszego zgięcia, stawu we wskazującym palcu dociśniemy drugą strunę. Później lekko zginamy palec tak by wyglądał jak połksiężyc i czubkiem dociskamy szóstą strunę.

Wszystkie dźwięki jakie otrzymamy dzięki temu to: F – C – F – A – C – F. Tworzy nam się akord, czyli trójdźwięk, który znamy jako F-dur.

 


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *