Ilość chwytów gitarowych możemy liczyć w setkach. Niektórych używamy częściej, inne są w ogóle nieprzydatne. Jednak by dobrze grać na gitarze nie musimy znać wszystkich. Szczególnie na początku gitarowej drogi warto ograniczyć ich liczbę, skupić się na podstawach i dobrze je wyćwiczyć. Tak właśnie dziś zrobimy ucząc się kilku chwytów gitarowych dla początkujących.
„Od jakich chwytów mam zacząć naukę gry na gitarze?”
Jakie chwyty gitarowe są dobre dla początkujących? Jest to kwestia sporna wśród różnych nauczycieli jak wiele powinno się od razu uczyć chwytów.
Na pewno musisz poznać C-dur, D-dur, G-dur, a-moll i e-moll. Jest to prosta kombinacja, dzięki której możesz zagrać sporo piosenek. Jednak to nie wszystkie chwyty, których warto nauczyć się jako początkujący gitarzysta.
Zwróć uwagę na A-dur i E-dur – to dwa proste chwyty, a mają ogromne znaczenie, bo dzięki nim możemy później budować chwyty barowe (ale ten temat zagłębisz w przyszłości).
Nie będziemy teraz poruszali tematu chwytów barowych. Na początek poznaj proste akordy, a gdy złapiesz gitarowego bakcyla spróbujesz czegoś nowego. Kiedy już nauczysz się tych siedmiu chwytów zajrzyj na stronę główną, gdzie znajdziesz 26 podstawowych chwytów gitarowych. Znając już tak dużą liczbę zostaniesz naprawdę dobrym gitarzystą.
Na początek – C-dur, czyli absolutna podstawa
Od chwytu C-dur zaczyna prawie każdy, bo jest prosty, bardzo często używany i szybko można się go nauczyć.
Przy szóstej strunie widzmy krzyżyk – oznacza to, że nie szarpiemy tej struny grając chwyt C-dur.
By zagrać C-dur, na piątej strunie wciśnij trzeci próg. Użyj do tego serdecznego palca. Kolejno wciśnij środkowym czwartą strunę na drugim progu. Pozostaje nam jeszcze docisnąć drugą strunę na pierwszym progu – do tego używamy wskazującego palca.
Drugi krok dla początkującego – Chwyt D-dur
Chwyt D-dur to kolejny krok dla początkującego i okazja na poznanie niesamowicie przydatnego narzędzia. Obok C-dur jest jednym z najbardziej podstawowych chwytów.
Spójrz na diagram i znajdź dwa krzyżyki. Są obok strun piątej i szóstej, a to oznacza, że tych strun nie szarpiemy, podczas grania chwytu D-dur. Jest to bardzo ważne bo w chwyt D-dur wchodzą trzy dźwięki D, A oraz Fis (F#). Gdybyśmy zagrali piątą strunę – nic się nie stanie, bo wydaje dźwięk A. Jednak pusta szósta struna wybrzmiewa z dźwiękiem E a to niszczy nam cały chwyt.
Jak go zagrać? Używamy do tego trzech palców – wskazujący ląduje na drugim progu trzeciej struny. Serdeczny również powinien znaleźć się na drugim progu, tyle że na pierwszej strunie. Pozostaje nam środkowy palec, który dociska drugą strunę na trzecim progu.
Krok trzeci – Chwyt G-dur
Dotychczas potrzebowaliśmy po trzy palce, by chwycić D-dur i C-dur. Jednak przy chwytaniu G-dur musimy użyć czterech – pamiętaj o tym, bo wiele osób popełnia duży błąd podczas grania G-dur. Ten błąd to niedociśnięcie drugiej struny na trzecim progu – a ona powinna być wciśnięta właśnie w tym miejscu!
Wiemy, że G-dur to zwykły akord, czyli trójdźwięk. A więc musi się składać z trzech różnych dźwięków. Jednak mamy 6 strun więc niektóre dźwięki będą się powtarzać. Trzy dźwięki, które potrzebujemy w G-dur to oczywiście G oraz D i H.
Gdybyśmy zagrali pustą drugą strunę wyszedłby dźwięk H, a kiedy wciskamy drugą strunę na trzecim progu wychodzi dźwięk D. I taki dźwięk powinien być. Dlaczego? Spójrz na to jak go chwytamy.
Po pierwsze środkowy palec dociska nam szóstą strunę na trzecim progu i wydobywamy dzięki temu nasz bazowy dźwięk G. Na piątej strunie wciskamy drugi próg wskazującym palcem i tworzymy dźwięk H. Kolejno czwarta struna zostaje pusta z dźwiękiem D. Grając tylko te trzy mielibyśmy już akord G-dur. Ale używamy wszystkich strun.
Tak więc trzecia struna też zostaje pusta i daje nam już drugi dźwięk G. Teraz ta kontrowersyjna druga struna. Jak już wiesz wciskamy ją na trzecim progu serdecznym palcem i wydaje dźwięk D. Zostaje nam wciśnięcie pierwszej struny na trzecim progu małym palcem, dzięki czemu otrzymujemy kolejny dźwięk G.
Z tego wszystkiego możemy wywnioskować, że aby prawidłowo zagrać G-dur na gitarze musimy na trzech strunach mieć dźwięk G, na dwóch dźwięk D, a na jednej dźwięk H.
Chwyt a-moll (Am)
Nasz pierwszy chwyt molowy, to a-moll. Możesz też go spotkać pod nazwą Am. Warto się go nauczyć zanim zaczniesz poznawać chwyty barowe – tak samo wszystkich trzech, które znajdziesz poniżej. Dlaczego? Bo przesuwając je w stronę pudła rezonansowego, na kolejne wyższe progi oraz dodając tzw. „poprzeczkę” powstaną nam właśnie chwyty barowe.
a-moll jest bardzo prostym chwytem, który zaczynamy grać od piątej struny, bo przy szóstej widać krzyżyk, co mówi nam by jej nie grać.
Na początek chwytamy środkowym palcem czwartą strunę na drugim progu. Kolejno dodajemy serdeczny palec na drugi próg trzeciej struny. Kończymy wciskając drugą strunę na pierwszym progu i używamy do tego palca wskazującego.
Chwyt e-moll (Em)
e-moll to zdecydowanie najprostszy chwyt dla początkującego gitarzysty. Używamy do niego tylko dwóch palców. Zapamiętaj też nazwę ‚Em’ bo możesz go spotkać różnie nazwanego.
Wcisnąć go możesz dowolnymi dwoma palcami, tak by było Ci najwygodniej. Polecam użwanie środkowego palca do wciśnięcia piątej struny na drugim progu, a serdecznego do wciśnięcia czwartej struny na drugim progu.
Można to też zrobić wskazującym i środkowym, ale ta pierwsza wersja jest lepsza ponieważ łatwiej przechodzi się na inne chwyty, które często występują wraz z e-moll.
Chwyt A-dur
Chwyt A-dur przydaje się na co dzień i jest jednym z najczęściej używanych, tak więc musisz go koniecznie poznać na początku swojej gitarowej przygody.
Wszystkimi palcami, których użyjemy będziemy dociskać na drugim progu. Kolejno na czwartej strunie wskazującym palcem, na trzeciej środkowym palcem, a na drugiej małym palcem. Tak jest na początku najwygodniej i większość zaawansowanych gitarzystów również gra tak przez całe swoje życie.
Oczywiście nie gramy szóstej struny z dźwiękiem E, bo widzimy przy niej krzyżyk.
Jak już wiesz, przesuwając ten chwyt na kolejne progi i dokładając „poprzeczkę” możesz tworzyć durowe chwyty barowe.
Chwyt E-dur
Chwyt E-dur to kolejny prosty, ale niesamowicie przydatny chwyt dla początkujących. Gramy go tak jak a-moll, tylko, że przesuwamy na wyższe struny.
Tak więc środkowy palec ląduje na drugim progu piątej struny, serdeczny palec dociska czwartą strunę na drugim progu, a wskazującym wciskamy trzecią strunę na pierwszym progu.
Przesuwając go tworzymy również durowe chwyty barowe, jeśli tylko dołożymy tzw. „poprzeczkę”.
To już wszystkie chwyty gitarowe dla początkujących, które musisz warto poznać, kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z gitarą. Gdy już je opanujesz zajrzyj na stronę główną i poznaj wszystkie chwyty gitarowe!
Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.
Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć.